BLOCKSHIPPING GSCP: Denizyolu Taşımacılığında Yeni Bir Dönem

ICO Güven Seviyesi 84%

İnsan vücudunun yaklaşık %65’i sudan oluşmaktadır. Bununla paralel olarak Dünya’mızın da %70’i sulardan oluşmaktadır. Su, adeta bir yaşam kaynağı gibidir. Bununla alakalı tarihte, Rusya’nın sıcak denizlere inme politikalarını, geçmiş savaşları düşünebiliriz. Yakın gelecekte ise su kıtlığı olacağından bahsedilmekte ve yine savaşların çıkacağı öngörülmektedir. Tabi su sadece yaşam kaynağı olmanın dışında aynı zamanda ticaret kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Bu noktada ülkemizden bahsedecek olursak, 3 tarafı sularla çevrili olarak çok elverişli bir konumdadır ve denizyolu ticaretini kullanma açısından tartışılmayacak bir mecburiyeti ve avantajı vardır. Örneğin Ukrayna ile ticaret yaptığımızı düşünelim. 1684 km’lik bir karayolu uzunluğundan bahsetmemiz mümkün ve bu sırada kaç ülkeden geçmek zorunda kalacağınızdan, çekeceğiniz trafikten hiç bahsetmiyorum bile. Fakat aynı yol, deniz üzerinden 400 km tutmamaktadır. Hangisini seçeceğinizi siz düşünün. Bu sadece iki ülke arasındaki bir örnekti, dünya üzerinde bunun yüzlerce örneği mevcuttur. Bu sebeptendir ki denizyolu taşımacılığı gelişmiştir ve hala önemle gelişmektedir.

Dünya ticaretinin genelini düşündüğümüzde, toplam yapılan ticaretin yarısından fazlası denizyolu üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sebeptendir ki bu sektörün gelişimi veya gerileyişi hemen hemen bütün dünya ülkelerini etkileyecektir. Sektörde en çok kullanılan şey konteynerlerdir. Bir liman düşünün, konteynerler gözünüzün önüne gelecektir zaten. Kullanım sebepleri ise daha fazla mal taşımaktır. Fakat hala daha geliştirilmeye muhtaç olarak bir takım sorunlar barındırmaktadır. Fazla mal taşımak için büyük konteynerlerin kullanıldığından bahsettik. Peki gemiler bu konteynerlerden yeteri kadarını taşıyacak kapasitede mi? Maalesef değil ve bu konuda çeşitli ticari düzenlemeler de yeterli güvenliği sağlamaya uygun değildir. Bu noktada Blockshipping GSCP, son teknolojiyle yardıma gelmektedir.

Blockchain teknolojisini, dünyanın en çok kullandığı ticaret yöntemi ile, yani denizyolu ticareti ile birleştirmek müthiş bir fikirdir. GSCP, geleneksel taşımacılıkta devrim yaratmak için yola çıkmış gibi gözükmektedir. Sektördeki temel sıkıntılardan biri olarak, kayıtları tutma ve kaçakçılıkla mücadele gibi konulara Blockchain’in değiştirilemez ve izi kaybedilemez altyapısı ile çözüm getirmekteler. 

Böylece ticaretin her iki paydaşı yani alıcı ve satıcı tarafları daha güvenli bir şekilde ticaretlerini gerçekleştirebilecekler. Üstelik tüm kayıtları herkes tarafından görülebilecek şekilde değiştirilemez ve silinemez olarak işlenerek. Üstün kayıt ve insan hatasına yer vermeyen teknolojisi ile Blockchain sayesinde konteynerler artık yetersiz konumlandırma nedeniyle boş yüklenmeyecektir. Bu da maliyet kayıplarını minimize edecektir.Aramızda çevreci arkadaşlar da vardır (ki hepimizin olması gerekir), ortaya koydukları verilere göre yine bu boş konteynerlerin üretimi yüzünden ortaya çıkan karbondioksit oranı Blockshipping GSCP ile %15 oranında azalacaktır. 

Bu, duyarlı bireyler tarafından taktir edileceği gibi, aynı zamanda çevresel endişeleri ve bununla beraber yasaları olan duyarlı ülkelerde yapılan ticaretleri de olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra, anlık takip sensörleri ile konteynerler an be an takip edilecek ve gerektiği durumlarda bilgi alınıp sürece müdahale dahi edilebilecek. Total olarak baktığımızda Blockshipping GSCP’nin ticaretin her iki paydaşı için güvenli ve karlı bir ortam yarattığını söyleyebilirim.

Sonuç Olarak;

Blockshipping GSCP’nin, Blockchain sektörü içerisinde ICO çıkartan bir şirket olarak niş bir pazarı hedeflediğini söyleyebiliriz. Tüm Blockchain kullanıcılarını kapsayacak bir borsa projesi değil belki ama belki daha da iyisi. Dünya çapındaki ticaret ağının, ki burada her türlü ürünün ticaretinden bahsediyoruz, can damarı olan denizyolu ticareti üzerinde bir proje çıkarmalarını tam not alacak bir avantaj olarak kefeye koyabiliriz. Akabinde, gerçekten gelişmeye ihtiyaç duyan bir sektörü hedef almaları ve mantıklı çözümler getirmeleri de bir artı diyebiliriz. Çevresel dengeleri düşünen bir proje olarak da ekstra bir yıldız koyabiliriz. Kısacası ticaretin yarısından fazlasının yolunun geçtiği bu sektörde, Blockshipping GSCP’nin etki bırakacağı ve adından söz ettireceği bir gerçektir. Olumlu manada olmasını temenni ederim.

Post Author: icohaberleri

icohaberleri

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of