Bitcoin Neden Düşüyor ?

Bitcoin’in değeri, diğer paralarla ve alınabilir – satılabilir değerli mallarla kıyaslandığında, değişken veya dengesiz olabilir. Bu durumun sebebi bir nevi küçük pazar oluşuna bağlanabilir. Aynı zamanda az sayıdaki para, Bitcoin değerini beklenenden daha fazla değiştirebilir. Bitcoin’in ederi arttıkça ve piyasa hacmi genişledikçe, yaşanılan oynaklık da zamana bağlı olarak azalır.

Bitcoin piyasasındaki fiyat değişimleri birden çok nedene bağlıdır. Değişkenlik, geleneksel piyasalarda CBOE Oynaklık Endeksi (VIX) şeklinde biliniyor ve Volatilite Endeksi ile ölçülüyor.

Bitcoin borsalarındaki bu oynaklık endeksi genel onay gösterilen bir endekse sahip değil. Bunun sebebi ise; kripto paraların diğer paralara oranla çok yeni olmasıdır.

Neden Düşüyor ?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değer düşüşünün birçok nedeni bulunuyor. Regülasyon, kripto para birimlerindeki güvenlik sorunu, hükümetlerin müdahalesi ve siber saldırı sonucunda kaçak yaşanma riskinin bulunması temel sebepler arasında.

Güney Kore, Hindistan ve Çin hükümetlerinin Ocak ayında yapmış oldukları açıklamalar kripto para borsasının sallanmasındaki en büyük etkenlerden oldu. Bu ülkeler tarafından yapılan yorumlarda, kripto paralar üzerinde yeni düzenlemelerin yapılacağı konuşulmuştu. Bunların üzerine, Coincheck şirketine yapılan siber saldırı sonucunda 533 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındı.

Hindistan Maliye Bakanı kripto paraların kullanımını yasa dışı hale getireceklerini söyleyerek, Bitcoin ve diğer kripto paralarda hızlı düşüş yaşanmıştı. Sanal paralar aleyhine yapılan bu tip açıklamalar sonucunda, ciddi oranlarda düşüşler yaşandı.

Kripto Paraların Düşmesine Neden Olan Dışsal Faktörler

Kredi Kartının Kripto Para Alırken Geçersiz Olması

Birleşik Krallıktaki bütün bankalar ve ABD’deki Lloyds Banking kredi kartıyla Bitcoinalmak isteyen müşterilerini geri çevirerek çeşitli engellemeler yarattı. ABD’nin finansa kuruluşlarında da buna benzer bir durum yaşandı. Bank of America, Citigroup ve JP Morgan Chase, kredi kartıyla kripto para alınamayacağını bildirdi.

İllegal İşlemlerde Kullanılması

Al-sat işlemlerindeki işlem gizliliği nedeniyle, yasal olmayan para kaçırma ve uyuşturucu alışverişinde sıkça kullanılan Bitcoin; taşınmaz mal soyguncularının ve dijital dolandırıcıların tercih sebebi olarak Bitcoin’e olan güvenin oldukça azalmasına sebep oldu. Son günlerde yaygınlaşan bu tip illegal işlemlerin sonucunda alınan önlemler gün geçtikçe artıyor.

Düzenleyici Eksikliği

Bitcoin’e ülke hükümetlerinde ılımlı bakılmamasının en önemli sebebi, kripto para borsalarına müdahalede bulunamamaları. Bu sebeptendir ki, birçok hükümet Bitcoin hakkında olumsuz yönde açıklamalar yapıyor. Kripto paraların depolanmasını ve değerli varlıklarla desteklenmesini engelleyen hükümetler, kripto paraları etkin olmayan hale getirmeye çalışıyorlar.

Post Author: icohaberleri

icohaberleri

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
coinone Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
erkan emrah
Guest
erkan emrah

bitcoin düşüşü devam edecek gibi görünüyor. en önemli etki balinaları unutmuşsun